Čím dál častější úspěchy můžeme sledovat u bývalých i současných hráčů a hráček z amerických univerzit na profesionálním okruhu ATP a WTA. Doby, kdy se odchod na univerzitu považoval za konec profesionálních nadějí je již tedy minulostí. Na letošních třech granslamech dokonce startoval dosud největší počet hráčů a hráček s bývalými nebo současnými vazbami na univerzitní programy v USA.
Konkrétně tedy: v Melbourne startovalo (27 hráčů a hráček), v Paříži (29) a ve Wimbledonu (30). Výjimkou nebyly ani olympijské hry, kde se ze zlaté medaile v mužské čtyřhře radoval John Peers (dříve Middle Tennessee State). Stříbrnou medaili pak získali Austin Krajicek (Texas A&M) s Rajeev Ram (Illinois) a v ženské čtyřhře se do finále probojovala Diana Shnaider (NC State). Tento trend svědčí o rostoucí kvalitě univerzitních soutěží a pochopitelně hráčů a hráček v nich.
Zajímavostí je, že Marek Michalička odehrál proti Austinu Krajíckovi svůj poslední univerzitní zápas ve druhém kole mistrovského turnaje NCAA, kdy s ním prohrál z mečbolu.
Mezi nejznámějšími „tenisovými studenty“, kteří se prosadili ve světovém tenise dále patří mezi muži například Ben Shelton (Florida), Christopher Eubanks (Georgia Tech) nebo Cameron Norrie (TCU). Tito hráči se v posledních třech letech dostali alespoň do čtvrtfinále některého z granslamů. Na svou šanci prorazit v budoucnu mezi elitu, čekají současní studenti univerzit jako například Adam Walton (Tennessee), Arthur Fery (Stanford) nebo třeba Jacob Fearnley (TCU).
Mezi ženami se do světové špičky nejvíce prosadily Danielle Collins (Florida a Virginia), Emma Navarro (Virginia) nebo Peyton Stearns (Texas). Všechny tyto hráčky v minulosti získaly i tituly ve dvouhře na závěrečném univerzitním mistrovství NCAA. Další úspěch letos ve Wimbledonu zaznamenaly McCartney Kessler (Florida), Lulu Sun (Texas) a Yuliia Starodubtseva (Old Dominion). Všechny prošly z kvalifikace do hlavní soutěže.
Navíc se dá očekávat, že na posledním letošním granslamu v New Yorku, bude hráčů a hráček z univerzit vůbec nejvíce.