CO JE WTN

UNIVERZITNÍ ŽEBŘÍČKY

 

Oficiální univerzitní tenisové žebříčky jsou během roku vydávány organizací ITA (Intercollegiate Tennis Association). Tyto žebříčky hodnotí jak výkonnost hráčů a hráček, tak i družstev během jednoho akademického roku a to pouze na základě výsledků z univerzitních turnajů ITA a zápasů družstev. Algoritmus zohledňuje několik kritérií, včetně počtu vyhraných a  prohraných zápasů či kvalitu jednotlivých soupeřů bez ohledu na to, zda jde o zápasy družstev nebo zápasy na turnajích jednotlivců. Během jarní sezóny jsou žebříčky každý týden aktualizovány tak, aby objektivně odrážely momentální kvalitu soupeřů.

 

První verze žebříčku je vždy na začátku sezóny sestavená komisí, která zvolí nejlepších 25 družstev. Od února, po odehrání NCAA (National Indoor Championship) jsou už univerzitní žebříčky tvořeny pomocí algoritmu, který zobrazuje 75 družstev. Nominace 64 týmů, které se kvalifikují na závěrečné celoamerické mistrovství univerzit, je dána na základě předposlední verze týmových žebříčků, které jsou vytvořeny po odehrání konferenčních play-off turnajů.

 

WTN (WORLD TENNIS NUMBER)

V minulosti při vyhledávání hráčů sledovala naprostá většina univerzitních trenérů jejich hodnocení podle koeficientu UTR. Problém byl však v tom, že toto hodnocení nebylo vždy objektivní, protože hráči z menších zemí, pokud nehráli mezinárodní turnaje ITF, měli UTR podhodnocené. Nyní se organizace ITA domluvila na spolupráci se světovou organizací ITF o přijetí koeficientu WTN jako oficiálního hodnocení univerzitních hráčů.

 

WTN si můžeme představit jako jakýsi „Golfový handicap tenisty“. To znamená, že každý hráč nebo hráčka na světě mají přiřazené číslo od 1 do 40. Čím menší WTN, tím je hráč lepší a tento koeficient by měl objektivně hodnotit kvalitu daného hráče bez ohledu na věk či pohlaví. 

 

Algoritmus zahrnuje výsledky od roku 2016 a při stanovení koeficientu dochází k porovnání predikovaného výsledku s výsledkem konečným, přičemž se zohledňuje scóre každého setu. Zde je také důležité zmínit, že zpočátku byl koeficient WTN poměrně nepřesný, ale postupem času, kdy má počítač k dispozici více výsledků, tak se WTN stal přesnějším a má tak větší vypovídající hodnotu.

 

Koeficient WTN se aktualizuje každou středu a odráží tak současnou formu a kvalitu hráče v reálném čase. Trenéři na univerzitách tedy pomocí WTN mohou mnohem snadněji posoudit aktuální kvalitu hráčů a hráček po celém světě. Na rozdíl od UTR platí, že čím menší má hráč WTN, tím je lépe hodnocen. WTN týmu a tedy jeho hodnota, je pak vypočtena jako průměr součtu koeficientů WTN nejlepších šesti hráčů, kteří jsou na soupisce pro daný rok. 


U jednotlivých hráčů je navíc WTN vyhodnocováno jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře zvlášť. Pro české tenisty však může být otázkou, jak jsou do WTN počítány turnaje pořádané ČTS a zda hráči, kteří se soustředí převážně na domácí turnaje, tak nejsou tímto systémem znevýhodněni.

Cookies