Kvalifikační turnaje a kvóty pro postup na univerzitní mistrovství NCAA Division I.

Organizace ITA se rozhodla přesunout individuální šampionáty mužů a žen NCAA Division I. z jarního termínu na nový termín, koncem listopadu. Od této změny si vedení slibuje jasné rozdělení individuální a týmové sezóny a také kvalitnější hrací pole díky jasně daným kvalifikačním kritériím. Zatímco v minulosti se do turnaje jednotlivců kvalifikovalo 64 hráčú na základě ITA žebříčku, tak nyní si místo na šampionátu musí každý vybojovat v podzimních kvalifikačních turnajích. Nejlepší hráči na žebříčku mají výhodu pouze v tom, že nemusí procházet náročnou kvalifikací, ale jsou zařazeni přímo do hlavní soutěže.

V pavouku individuálního univerzitního mistrovství by se tak měli představit  nejlepší univerzitní hráči s aktuálně nejlepší formou. Prozatím se jedná o pilotní program pouze pro roky 2024 a 2025 a nová kvalifikační cesta zahrnuje čtyři turnaje ITA.

Zde je přehled počtu hráčů a dvojic, kteří se kvalifikují z každé události, velikosti pavouka a pravidel způsobilosti pro účast:

První kvalifikační akce, ITA All-American Championships se uskuteční ve druhé polovině září. Muži se tradičně představí v Tulse a ženy se o postupová místa na NCAA utkají na univerzitě v Severní Karolíně.

Zúčastnit se může každý, koho jednotlivé univerzity nominují, přičemž hráči, kteří se kvalifikují na závěrečné mistrovství NCAA z All-American Championships, mohou dále startovat už pouze v regionálních šampionátech (Regionals), ale nemohou se účastnit dalších kvalifikačních turnajů Conference Masters nebo Sectional Championships. Pokud se kvalifikují pouze ve dvouhře nebo čtyřhře, mohou hrát v těchto dalších turnajích pouze ve zbývající disciplíně.

Turnaje All American začínají v obou kategoriích předkvalifikací pro 128 hráčů.

Do kvalifikace pak postupuje 16 nejlepších, kde na ně čeká dalších 48 hráčů. Z této kvalifikace pak postupuje opět 16 nejlepších do hlavní soutěže vypsané pro 64 hráčů. Z hlavní soutěže si pak účast na individuálním mistrovství NCAA zajistí čtvrtfinalisté a dva finalisté z opravného pavouka, ve kterém si zahrají všichni poražení z prvního a druhého kola a také poražení z osmifinálových utkání. Ve čtyřhře se hraje také předkvalifikace a kvalifikace pro 32 párů s osmi postupovými místy. V hlavni soutěži se představí celkem 32 deblových párů, z nichž se na NCAA kvalifikují pouze semifinalisté. 

 

Druhým kvalifikačním turnajem je ITA Regional Championships, které se uskuteční v říjnu. Jedná se vlastně o jakousi podobu našich krajských přeborů, neboť univerzity v první divizi jsou rozděleny do 13 regionů dle geografické polohy, samozřejmě s daleko větším uzemním rozsahem než u nás.

Jak už bylo uvedeno: hráči, kteří se kvalifikovali na NCAA prostřednictvím All-American Championships, mohou hrát, ale pokud se kvalifikují přes tyto regionální turnaje pak už nemohou startovat na Sectional Championships nebo Conference Masters.

Ve dvouhře se v každém regionu uskuteční kvalifikace pro 64 hráčů, ze které postoupí do hlavní soutěže nejlepších osm. Z 64 hráčů v hlavní soutěži se pak na NCAA kvalifikují pouze finalisté těchto „oblastních přeborů“. Ve čtyřhře je kvalifikace i hlavní soutěž pro 32 deblových párů a na univerzitní mistrovství se kvalifikuje pouze vítězný pár.

Takže na NCAA si pak účast zajistí celkem 26 hráčů ve dvouhře (finalisté ze 13 regionů) a ve čtyřhře pak 13 dvojic (vítězné páry ze 13 regionů).

 

První týden v listopadu se odehrají jak ITA Conference Masters, tak i ITA Sectional Championship

Každá konference může nominovat pouze jednoho hráče a jeden deblový pár, který je bude reprezentovat na ITA Conference Masters. Pavouk pro dvouhru i pro čtyřhru čítá shodně 32 míst a na NCAA se kvalifikují 4 semifinalisté dvouhry a 3 nejlepší páry ve čtyřhře.

ITA Sectional Championships je soubor čtyř „superregionals“ turnajů. Jednotlivé sekce jsou utvořeny ze 3-4 regionů a lze si je představit jako turnaje opravné pro nejúspěšnější hráče z ITA All-American nebo ITA Regional Championships, kteří se však z těchto turnajů nekvalifikovali.

Ve dvouhře je na každém turnaji 32 hráčů z nichž postupuje 6 (semifinalisté a finalisté čtvrtfinálové útěchy). V deblu zase z šestnácti párů postupují finalisté a vítězný pár v zápase o třetí místo.

Celkově tedy tato struktura turnajů zajišťuje komplexní cestu pro nejlepší hráče k dosažení účasti na šampionátu NCAA, který se bude hrát v druhé polovině listopadu za účasti 64 hráčů ve dvouhře a 32 párů ve čtyřhře.

Postupové kvóty přehledně dokumentuje následující tabulka.

Cookies